Superliga Romaniei Alexandru Dobre, dublă la debutul pentru Rapid. A anunţat obiectivul pentru meciul cu FCSB
Data actualizării:
Alexandru Dobre a debutat pentru Rapid în victoria cu Farul Constanţa, scor 5-0, şi a marcat o dublă.

"E un debut de vis, dar cel mai important lucru e victoria echipei, nu golurile mele. De aici vom continua să dăm tot ce e mai bun din nou şi să ne bucurăm cât mai mult. Aşa sunt eu, dinamic, aşa am simţit la primul gol, am fost inspirat, mă bucur că am reuşit. Am un ritm mai dinamic. M-a ajutat mult ritmul din Portugalia şi se pare că prinde bine aici.

Dl Şumudică m-a încurajat. Nu doar antrenorul, ci tot staff-ul, băieţii, m-au făcut să mă simt ca acasă.

Nu ştiu ce părere are selecţionerul, dar sper ca performanţele să îl satisfacă pe dânsul, şi dacă voi fi chemat, voi merge cu plăcere la naţională, pentru că iubesc România şi fotbalul.

De acum va fi un drum bun. Suntem conştienţi cât de mult suntem iubiţi de fani. Ne bucurăm că astăzi am reuşit un rezultat pozitiv", a declarat Alexandru Dobre la flash interviu.

Alexandru Dobre a anunţat şi obiectivul Rapidului pentru meciul cu FCSB.

"Vom munci mai mult, vom mai da mai mult din nou, şi mergem acolo să luăm cele trei puncte", a spus Dobre.

Giuleştenii au deschis scorul prin Andrei Borza, fostul jucător al celor de la Farul. În semn de respect pentru fosta echipă, Andrei Borza nu s-a bucurat la gol. Claudiu Petrila, pasator la primul gol, a majorat diferenţa pe tabelă din pasa lui Tobias Christensen. Până la pauză s-a făcut 3-0, Alexandru Paşcanu reuşind şi el să înscrie.

În repriza secundă, Marius Şumudică l-a introdus în teren pe Alexandru Dobre în locul lui Clinton N'Jie, iar atacantul adus liber de contract în urmă cu 2 săptămâni nu a dezamăgit. La capătul unui contraatac rapid, Alex Dobre a reuşit să înscrie cu un şut puternic la colţul lung. Acelaşi Alexandru Dobre a închis tabela în minutul 90+4, din centrarea lui Claudiu Micovschi.

Dănuleasa, de la Farul, a fost eliminat, pentru un fault în postură de ultim apărător la Boupendza. Şi Hromada a văzut cartonaşul roşu, în minutul 89, după intervenţia VAR.

Este prima victorie în Giuleşti pentru Rapid în acest sezon, iar elevii lui Marius Şumudică au un moral excelent înaintea derby-ului cu FCSB, care va avea loc pe Arena Naţională. Cu această victorie, Rapid urcă pe locul 10, cu 16 puncte, la 10 puncte în spatele liderului U Cluj şi la 3 puncte de primul loc de playoff, ocupat de Petrolul.

Categorie: Superliga Romaniei

Superliga Romaniei După accidentare, Adrian Șut mai primește o lovitură

Fotbalistul celor de la FCSB trece prin momente grele.

Fotbal international Neymar a revenit pe terenul de fotbal, după o pauză de un an

Revenirea fotbalistului brazilian a fost primită cu...

Dorinel Munteanu şi-a aflat pedeapsa după episodul cu David Maftei

Antrenorul cu portarii de la Dinamo a tras concluziile despre Golubovic, după meciul cu FCSB

Sportiva din Republica Moldova care a răbufnit după rezultatele alegerilor la referendum

Florentin Petre e sincer după înfrângerea în faţa FCSB-ului. "E cea mai bună echipă din Liga 1"