Grand Slam Americanii, pe val la turneul „de casă”! US Open are deja un jucător american în finala de Mare Șlem
Ultimul turneu major al anului pare a fi una dintre competițiile favorite ale jucătorilor americani, nu mai puțin de patru tenismeni fiind încă angrenați în turneu.

Tiafoe sau Fritz joacă în ultimul act de la US Open

A noua zi a turneului de tenis de la Flushing Meadows a marcat începutul meciurilor din sferturile de finală la simplu masculin și feminin.

Americanul Frances Tiafoe a ajuns în semifinalele de la US Open pentru a doua oară în trei ani, după ce adversarul său din sferturile de finală, Grigor Dimitrov, s-a retras din cauza unei accidentări în setul 4. Tiafoe conducea cu 6-3, 7-6 (5), 6-3, 4-1, marți seara, când bulgarul s-a retras din meci.

Astfel, Tiafoe a avansat într-o semifinală americană împotriva lui Taylor Fritz, garantând Statelor Unite un reprezentant în finala masculină. Fritz l-a eliminat pe germanul Alexander Zverev, numărul 4 mondial, în patru seturi, scor 7-6(2), 3-6, 6-4, 7-6(3), pentru a ajunge pentru prima dată într-o semifinală de Grand Slam.

Cea mai bogată jucătoare de tenis din lume, calificată în semifinale

Emma Navarro a ajuns în prima ei semifinală de Grand Slam, după ce a învins-o pe spaniola Paula Badosa, scor 6-2, 7-5. Navarro, cap de serie numărul 13, nu a câștigat niciodată un meci pe tabloul principal al turneului „de casă” până la ediția din 2024.

Ea a avansat în penultimul act pentru a o înfrunta pe numărul 2 mondial, belarusa Aryna Sabalenka, care a trecut de campioana olimpică de la Paris, chinezoaica Zheng Qinwen, scor 6-1, 6-2.

Rezultatele din ziua 9 la simplu masculin, sfeturi de finală

Taylor Fritz (12 ATP) - Alexander Zverev (4 ATP), scor 7-6 (2), 3-6, 6-4, 7-6 (3)

Frances Tiafoe (20 ATP) Grigor Dimitrov (9 ATP), scor 6-3, 7-6 (5), 6-3, 4-1

Rezultatele din ziua 9 la simplu feminin, sferturi de finală

Emma Navarro (13 WTA) - Paula Badosa (29 WTA), scor 6-2, 7-5

Aryna Sabalenka (2 WTA) - Qinwen Zheng (7 WTA), scor 6-1, 6-2

O altă americancă rămasă în competiție este Jessica Pegula (6 WTA), care o va înfrunta pe lidera mondială Iga Swiatek, joi dimineață (după ora 02.00, ora României), pentru un loc în semifinalele competiției.

Pegula a învins-o pe poloneză de doar de trei ori în toate meciurile directe disputate până acum.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Grand Slam

logo icon Articole similare

Superliga Romaniei Mircea Rednic, mulțumit de remiza UTA Arad - FC Hermannstadt

Echipa condusă de Mircea Rednic a terminat la egalitate...

Superliga Romaniei UTA Arad remizează pe teren propriu cu FC Hermannstadt

Partida dintre arădenii conduși de Mircea Rednic și...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Facebook FC Corvinul 1921 Hunedoara

Stadionul „Michael Klein” își schimbă denumirea! Ce nume va purta terenul echipei Corvinul Hunedoara

Dorinel Munteanu a spus de ce Oţelul nu a mai făcut niciun transfer. Mesaj pentru jucători înainte de meciul cu Gloria Buzău

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"