Fotbal international Andrei Rațiu, primul gol în campionatul Spaniei. Cum a sărbătorit românul reușita din meciul cu Osasuna
Rayo Vallecano a trecut de Osasuna Pamplona cu scorul de 3-1, unul dintre golurile serii fiind înscris de internaționalul român Andrei Rațiu.

„Sonic”, din nou viral cu modul de celebrare a golului

Internaționalul român Andrei Rațiu, fundașul dreapta al echipei Rayo Vallecano, a marcat primul său gol în campionatul de fotbal al Spaniei, în partida câștigată pe teren propriu de madrileni, cu scorul de 3-1, în fața formației Osasuna Pamplona, luni seara, în cadrul celei de-a cincea etape din La Liga.

Osasuna a deschis scorul în minutul 27, prin Raul Garcia, însă Rayo a restabilit egalitatea imediat după pauză, cu o execuție spectaculoasă a fundașului central senegalez Abdul Mumin (50).

Rațiu (26 ani) a fost autorul celui de-al doilea gol al echipei sale, în minutul 66, cu un șut fără preluare de la marginea careului, deviat de unul dintre apărătorii oaspeților. Fotbalistul român a reușit astfel să spargă gheața în cel de-al 15-lea său meci în prima ligă spaniolă.

Rezultatul final a fost stabilit în timpul adițional de Unai Lopez, autorul celui de-al treilea gol al gazelor (90+5).

Aceasta este a doua victorie de la debutul sezonului pentru Rayo Vallecano, care a urcat pe locul al șaptelea în clasament, cu 7 puncte, lider fiind FC Barcelona, cu maximum de puncte (15).

După partidă, „Sonic” a explicat modul său de a celebra victoria, spunând că gestul făcut a fost pentru fiica lui: „I-am dedicat golul fetiței mele, pentru că ea mereu mă salută așa când mă vede și am făcut același gest”, a declarat Rațiu.

Nu este prima dată când Rațiu oferă imagini care devin virale pe internet. Sărbătorirea golului lui Nicolae Stanciu împotriva Ucrainei, în grupele EURO 2024, s-a distribuit masiv pe rețelele sociale.

Rezultatele meciurilor din runda a cincea a campionatului spaniol

Vineri

Betis Sevilla - Leganes 2-0
Au marcat: Ezzalzouli (74), Vitor Roque Ferreira (86).

Sâmbătă

Mallorca - Villarreal 1-2
Au marcat: Albiol (57 - autogol), respectiv Logan Costa (27), Ayoze Pérez (90+4).

Espanyol Barcelona - Deportivo Alaves 3-2
Au marcat: Puado (21, 56, 63 - penalty), respectiv Conechny (35), Tenaglia (68).

Sevilla FC - Getafe 1-0
A marcat: Jesus Navas (23).

Real Sociedad - Real Madrid 0-2
Au marcat: Vinicius Junior (58 - penalty), Mbappe (75 - penalty).

Duminică

Celta Vigo - Valladolid 3-1
Au marcat: Hugo Alvarez (22), Borja Iglesias (35), Douvikas (90+1), respectiv Raul Moro Prescoli (50).

Girona - FC Barcelona 1-4
Au marcat: Stuani (80), respectiv Yamal (30, 37), Olmo (47), Pedri (64).

Las Palmas - Athletic Bilbao 2-3
Au marcat: Sandro (58), Alex Munoz (83), respectiv Sancet (7), Nico Williams (30), Aitor Paredes (76).

Atletico Madrid - Valencia CF 3-0
Au marcat: Conor Gallagher (39), Griezmann (54), Julian Alvarez (90+4).

Fotbal international AS Roma l-a dat afară pe Daniele de Rossi

AS Roma a rămas fără antrenor, după ce conducerea a...

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"