Handbal CSM Bucureşti şi-a luat revanşa pentru eşecul din Liga Campionilor. Victorie cu Gloria Bistriţa în campionat
CSM Bucureşti s-a răzbunat. După ce Gloria Bistriţa a câştigat derby-ul echipelor româneşti din Liga Campionilor, "tigroaicele" au câştigat duelul din campionat.

CSM Bucureşti a învins-o pe CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud cu scorul de 33-30 (16-18), miercuri, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din etapa a cincea a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Campioana şi-a luat revanşa după ce a fost învinsă de Gloria cu 30-26, la Bistriţa, pe 7 septembrie.

Tigroaicele au început bine şi au condus cu 11-7 şi 12-8, dar la pauză echipa antrenată de Florentin Pera avea avantaj de două goluri, 18-16.

Gloria a rămas la cârma jocului şi în partea secundă, dar CSMB a revenit şi a controlat ultimul sfert de oră, câştigând fără emoţii, cu 33-30.

Cristina Neagu a marcat 7 goluri pentru CSM, Elizabeth Omoregie 6, iar Monika Kobylinska şi Noemi Pasztor, câte 5. De la Gloria s-au remarcat Valeria Kirdiaşeva 6 goluri, Gnonsiane Niombla 5, Tamires Morena De Araujo Frossard 5, scrie Agerpres.

Vicecampioana CS Rapid Bucureşti a trecut de HC Zalău cu 32-29, cele mai bune jucătoare ale echipei giuleştene fiind Aissatou Kouyate, Sorina Grozav, cu câte 4 goluri, şi portarul Denisa Şandru, cu 10 intervenţii.

Alexia Niţă a reuşit 7 goluri pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici, Adriana Naumenko 6, Emilija Lazic 5.

În alt meci, SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o fără drept de apel pe CS Măgura Cisnădie cu scorul de 32-21.

Alicia Toublanc, Daniela De Jong, Anniken Wollik au marcat câte 6 goluri pentru gazde, iar Raluca Kelemen a avut 12 intervenţii. Alina Ilie s-a remarcat de la oaspete cu 8 goluri, iar Fanta Diagouraga a înscris 6 goluri.

Handbal CSA Steaua, învinsă de CSM Vaslui în Cupa României

Echipa de handbal masculin CSA Steaua a fost eliminată...

Handbal HC Rapid îşi aduce antrenor de la Barcelona

Handbal Club Rapid Bucureşti a reuşit o mutare de...

Oțelul Galați - CFR Cluj se amână din nou. Când se joacă FC Botoșani - FCSB

BREAKING NEWS

Simona Halep, eliminată de la WTA Hong Kong în optimi. Fără speranţe în faţa Annei Blinkova

Facebook SC Oțelul Galați

Ce spune Dorinel Munteanu despre ultimele două transferuri la echipă

Liviu Ungurean, mesaj clar pentru publicul de pe Giuleşti: Nu suntem suporteri pentru cupe şi flori