Liga Campionilor De la PAOK - FCSB la Sparta - Malmo. Răzvan Lucescu a explicat unde au pierdut grecii calificarea în playoff-ul Ligii Campionilor
După tragerea la sorţi a turului III preliminar al Ligii Campionilor, s-a vorbit intens despre o confruntare între FCSB şi PAOK Salonic în playoff-ul competiţiei. Ambele echipe au fost, însă, eliminate, şi vor juca în playoff-ul Europa League.

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, a fost eliminată din Liga Campionilor de Malmo FF, care s-a impus cu scorul de 4-3, după prelungiri, marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

După 2-2 în Suedia, Malmo FF a deschis scorul la Salonic prin Sebastian Nanasi (10), apoi PAOK a punctat de două ori, prin Taison (21) şi Konstantinos Koulierakis (43). Scandinavii au egalat prin acelaşi Nanasi (45), dar campioana Greciei a intrat la pauză în avantaj, graţie reuşitei lui Andrija Zivkovic (45+4).

Malmo FF a egalat in extremis, prin Nils Zetterstrom (90+7), trimiţând jocul în prelungiri, unde a mia punctat o dată, prin Anders Christiansen (99).

PAOK va juca în play-off-ul Europa League cu NK Celje (Slovenia) sau Shamrock Rovers FC (Irlanda), scorul din prima manşă fiind 1-0, scrie Agerpres.

Explicaţiile lui Răzvan Lucescu pentru eşecul cu Malmo

"Am pierdut calificarea din cauza greşelilor noastre. Nu putem face asemenea greşeli, care au dus la primirea a patru goluri. Dar fotbalul e definit de greşeli. Cred că ar fi trebuit să fim mai încrezători pe finalul meciului, mai erau 10 secunde când am primit golul egalizator. Cred că meritam victoria şi calificarea. Din păcate pentru echipa noastră, din păcate pentru fani, nu am ştiut să gestionăm bine finalul de meci.

Trebuie să ne ridicăm şi să continuăm drumul. Am avut o şansă uriaşă de a juca în Liga Campionilor", a declarat Răzvan Lucescu după meci.

Cine a mai ajuns în playoff-ul Ligii Campionilor

În play-off s-au mai calificat Qarabag FK, Dinamo Kiev, Lille şi Slavia Praga, printre altele.

Azerii de la Qarabag FK au surclasat-o pe Ludogoreţ Razgrad cu 7-2, chiar în Bulgaria. Ludogoreţ a câştigat cu 2-1 în prima manşă, dar azerii au reuşit să ducă meciul în prelungiri în Bulgaria (3-2), Ludogoreţ cedând complet în această parte, primind patru goluri.

Dinamo Kiev a învins-o pe Glasgow Rangers cu 2-0, prin golurile înscrise în ultimele zece minute, prin Pihalionok (82) şi Voloşin (84), după ce scoţienii au rămas în zece jucători. În prima manşă scorul a fost egal, 1-1.

Lille a remizat cu Fenerbahce Istanbul, 1-1, după ce s-a impus în Hexagon cu 2-1. Echipa antrenată de Jose Mourinho a marcat în min. 90+1, prin autogolul lui Bafode Diakite, dar Lille a egalat în prelungiri (116), prin canadianul Jonathan David, din penalty, deşi juca în inferioritate numerică.

Slavia Praga a învins echipa belgiană Union St Gilloise cu 1-0, după ce o întrecuse şi în Cehia cu 3-1.

Internaţionalul român de tineret Marius Corbu a jucat din minutul 76 la APOEL Nicosia, care a remizat acasă cu Slovan Bratislava, după 0-2 în prima manşă.

Rezultatele de marţi:
PFC Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - (+) Qarabag FK (Azerbaidjan) (în tur 2-1) 2-7, după prelungiri
FCSB (România) - (+) AC Sparta Praga (Cehia) (în tur 1-1) 2-3
PAOK Salonic (Grecia) - (+) Malmo FF (Suedia) (în tur 2-2) 3-4, după prelungiri
Ferencvarosi TC (Ungaria) - (+) FC Midtjylland (Danemarca) (în tur 0-2) 1-1
Glasgow Rangers FC (Scoţia) - (+) FC Dinamo Kiev (Ucraina) (în tur 1-1) 0-2
(+) Fenerbahce SK (Turcia) - LOSC Lille (Franţa) (în tur 1-2) 1-1, după prelungiri
FC Twente Enschede (Olanda) - (+) FC RB Salzburg (Austria) (în tur 1-2) 3-3
APOEL Nicosia (Cipru) - (+) Slovan Bratislava (Slovacia) (în tur 0-2) 0-0
(+) FK Bodo/Glimt (Norvegia) - Jagiellonia Bialystok (Polonia) (1-0 în tur) 4-1
Royale Union Saint-Gilloise (Belgia) - (+) SK Slavia Praga (Cehia) (în tur 1-3) 0-1

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off-ul competiţiei. Echipele învinse vor continua în play-off-ul Europa League.

Programul meciurilor din play-off-ul Champions League:
BSC Young Boys Berna (Elveţia) - Galatasaray Istanbul (Turcia)
GNK Dinamo Zagreb (CRO) - Qarabag FK (Azerbaidjan)
FC Midtjylland (Danemarca) - Slovan Bratislava (Slovacia)
FK Bodo/Glimt (Norvegia) - FK Steaua Roşie Belgrad (Serbia)
Malmo FF (Suedia) - AC Sparta Praga (Cehia)
LOSC Lille (Franţa) - SK Slavia Praga (Cehia)
FC Dinamo Kiev (Ucraina) - RB Salzburg (Austria)

Meciurile din prima manşă vor avea loc pe 20/21 august, iar cele din manşa secundă pe 27/28 august.

Categorie: Liga Campionilor

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"