Superliga Romaniei Dinamo o învinge pe Unirea Slobozia şi urcă pe podium
Dinamo s-a impus la limită în faţa celor de la Unirea Slobozia, în etapa a IX-a din Liga 1.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Cătălin Cîrjan, în minutul 32, după o pasă a lui Astrit Selmani. Dinamo are 15 puncte şi a urcat pe locul al treilea în Liga 1. "Câinii" au în continuare cel mai atac din campionat, cu 17 goluri marcate în 9 etape.

Dinamo a avut o bară, în min. 40, prin Gheorghi Milanov.

În min. 73, fundaşul mexican Paolo Medina a respins de pe linia porţii şutul lui Eddy Gnahore.

Dinamo a câştigat toate cele patru meciuri de acasă din acest sezon.

Unirea, echipă antrenată de ex-dinamovistul Adrian Mihalcea, venea după două victorii consecutive.

"A fost un meci plăcut, bun, din partea ambelor echipe. Dinamo a avut iniţiativa în prima repriză, în a doua am controlat total partida. Am avut şi câteva ocazii de gol, dar nu am reuşit să înscriem. Am spus de la început că am nevoie ca jucătorii de atac să îşi aducă aportul, azi nu au făcut-o, dar o vor face. I-am felicitat oricum, mai şi greşim. Dar efortul depus, dominarea, mă fac să cred că pe viitor vor veni din nou rezultatele pozitive. Trebuie să lucrăm mai mult la atac. Dacă defensiv ne-am achitat de sarcini în mare parte, că am făcut 2-3 greşeli grave, am rămas datori pe faza de atac. Cândva, vom ajunge la perfecţiune. Noi am venit şi am vrut să continuăm seria bună, am avut ocazii, dar nu a fost să fie", a declarat Adrian Mihalcea la final.

"Terenul este execrabil, cu tot respectul. Arată a patinoar. Nu ştiu dacă ploaia l-a stricat, arăta execrabil şi înainte de meci", a mai spus antrenorul Unirii.

Adnan Golubovic, parade senzaţionale pentru Dinamo cu Unirea Slobozia

Portarul Adnan Golubovic a avut parade senzaţionale în poarta lui Dinamo în meciul cu Unirea Slobozia.

În minutul 27 al partidei de pe Arcul de Triumf, Pospelov a şutat din marginea careului, dar Golubovic a intervenit excelent. Apoi, un alt jucător de la Slobozia reia balonul, însă Golubovic apără din nou. La a doua paradă a fost offside la jucătorul Sloboziei, dar intervenţia lui Golubovic rămâne una spectaculoasă.

În minutul 59, Sekou Camara trimite o minge cu capul spre poartă, dar din nou Adnan Golubovic e la post şi scoate incredibil mingea în lateral.

Golubovic mai are contract cu Dinamo până în 2026 şi are o cotă de piaţă de 500.000 euro.

Categorie: Superliga Romaniei

EXCLUSIV

Liviu Antal ştie de ce Dorinel Munteanu nu renunţă la cantonamentele la Vatra Dornei. Principalele calităţi ale antrenorului

Crainicul lui Dinamo face praf jocul Oţelului şi spune că este o echipă care joacă urât, dar obţine rezultate

Valeriu Iftime îi face praf pe Pap şi Matricardi, după FC Botoşani - Gloria Buzău 3-3

EXCLUSIV

Secretele titlului câştigat de Oţelul. Cum s-a obţinut performanţa istorică de la Galaţi