Fotbal international Egipteanul Mohammed Salah s-a accidentat la Cupa Africii
Starul lui Liverpool, Mohamed Salah, s-a accidentat în meciul dintre Egipt şi Ghana, de la Cupa Africii.

Mohamed Salah, starul echipei engleze FC Liverpool şi al selecţionatei Egiptului, s-a accidentat în cursul meciului pe care "faraonii" l-au încheiat la egalitate, 2-2, cu selecţionata Ghanei, joi seara la Abidjan, în cadrul Grupei B a Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal.

Salah a suferit o leziune la coapsa stângă şi a părăsit terenul cu câteva minute înainte de pauză, când a fost înlocuit de Mostafa Fathi, cedându-i banderola de căpitan fundaşului central Ahmed Hegazy.

La scurt timp după ieşirea lui Salah, ghanezii au deschis scorul prin Mohamed Kudus, mijlocaşul formaţiei engleze West Ham United (45+3). Egiptenii au egalat prin Omar Marmoush (69), însă bucuria lor a fost de scurtă durată, Kudus reuşind dubla în minutul 71. Rezultatul final al întâlnirii a fost stabilit de Mostafa Mohamed, care a marcat cel de-al doilea gol al Egiptului, în minutul 74.

Egiptul ocupă locul secund în Grupa B, cu 2 puncte, fiind devansată de selecţionata Capului Verde (3 puncte), care a învins anterior Ghana (2-1) şi care va juca vineri împotriva Mozambicului, ocupanta poziţiei a treia, la egalitate de puncte (1) cu Ghana, ultima clasată.

Ultimele meciuri din această grupă, Ghana - Mozambic şi Egipt - Capul Verde.

În Grupa A, Nigeria a învins joi la limită, cu scorul de 1-0, selecţionata Cote d'Ivoire, gazda competiţiei, în urma unui penalty transformat de William Troost-Ekong (51), după un faul în careu comis de Ousmane Diomande asupra atacantului-vedetă al "Super Vulturilor", Victor Osimhen, campionul en titre al Italiei cu SSC Napoli.

În cadrul aceleiaşi grupe, Guineea Ecuatoriană a dispus cu 4-2 de Guineea-Bissau şi ocupă primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu Nigeria (4). Cote d'Ivoire se află pe poziţia a treia, cu 3 puncte, urmată de Guineea-Bissau, 0 puncte. Luni sunt programate partidele Guineea-Bissau - Nigeria şi Guineea Ecuatorială - Cote d'Ivoire, scrie Agerpres.

Categorie: Fotbal international

Fotbal international AS Roma l-a dat afară pe Daniele de Rossi

AS Roma a rămas fără antrenor, după ce conducerea a...

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"