Fotbal Emmanuel Macron, fotbalist pentru o zi. Ipostazele în care a fost surprins președintele francez
Președintele Franței a făcut parte dintr-un eveniment caritabil, în cadrul căruia au jucat și alte legende ale fotbalului din Hexagon.

Macron se pricepe și la... fotbal

Președintele Franței, Emmanuel Macron, a jucat, miercuri, într-un meci în scopuri caritabile, alături de foste glorii ale fotbalului francez și mondial, reușind să transforme o lovitură de la 11 metri, informează presa din Hexagon.

Meciul respectiv, organizat de Variete Club de France (VCF) și dedicat susținerii operațiunii „Pieces jaunes”, sponsorizată de soția președintelui francez, Brigitte Macron, a avut loc la Plaisir, în regiunea Ile-de-France.

Emmanuel Macron a evoluat pentru echipa VCF Vendroux, cu numărul 3 pe spate, alături de Marcel Desailly, Didier Deschamps, Didier Drogba, Laurent Blanc și Eden Hazard, între alții. Adversara lor a fost o selecționată antrenată de celebrul tehnician francez Arsene Wenger, care a avut în componență vedete precum Samuel Eto'o, El Hadji Diouf și Daniel van Buyten.

Echipa președintelui francez s-a impus în final cu scorul de 5-3, grație unui hat-trick reușit de Robert Pires în prima repriză și a unui penalty transformat chiar de Macron în repriza secundă.

Meciul a permis colectarea sumei de 57.500 de euro în profitul operațiunii „Pieces jaunes”, care are ca scop îmbunătățirea condițiilor de spitalizare a copiilor și adolescenților, scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Fotbal

logo icon Articole similare

Fotbal international Radu Drăgușin, titular în Tottenham – Manchester City

Fundașul central al celor de la Tottenham a revenit în...

Facebook FC Universitatea Cluj

Dan Nistor nu vrea să mai joace împotriva Oțelului. „La Galați, topoarele pe masă, săbiile...”

Dorinel Munteanu a tras concluziile după ultima etapă din playout. "Am jucat corect, am câştigat, la revedere"

"De 2 săptămâni, Şucu nu mai doarme". Dezvăluiri din culise la FC Rapid înainte de meciul cu FCSB

Patru giganţi pentru "un Dinamo uriaş". Plan pentru renaşterea clubului din Ştefan cel Mare