Fotbal international Endrick, brazilianul de 17 ani care a semnat deja cu Real Madrid, a adus al doilea titlu consecutiv pentru Palmeiras
Palmeiras a câştigat al doilea titlu consecutiv în Brazilia, iar Endrick, puştiul de 17 ani care a semnat deja cu Real Madrid, a fost decisiv.

Palmeiras a cucerit al 12-lea său titlu de campioană a Braziliei la fotbal, al doilea consecutiv, în timp ce Santos FC a retrogradat pentru prima oară în istoria sa, la mai puţin de un an de la moartea "Regelui Pele".

În ultima etapă a sezonului, Palmeiras s-a mulţumit cu un rezultat de egalitate, 1-1, pe terenul formaţiei Cruzeiro Belo Horizonte pentru a intra în posesia titlului.

Endrick (17 ani), noua stea în devenire a fotbalului brazilian, a deschis scorul pentru Palmeiras, în minutul 21, gazdele egalând în repriza secundă prin Nikao (80), scrie Agerpres.

Echipa "verdao" a încheiat sezonul cu 70 de puncte, două în plus faţă de Gremio Porto Alegre, echipa atacantului uruguayan Luis Suarez, care a înscris o dublă la ultimul său meci în Brazilia, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, împotriva formaţiei Fluminense (3-2).

Santos, echipa legendarului Pele, a retrogradat pentru prima dată în istorie

Santos, club legendar la care au strălucit Pele şi Neymar, va evolua pentru prima oară în liga secundă, în sezonul viitor, după ce s-a clasat pe locul 17 în urma eşecului suferit pe teren propriu în partida cu Fortaleza (1-2). Această retrogradare are loc la mai puţin de un an de la decesul triplului campion mondial brazilian Edson Arantes do Nascimento "Pele", pe 29 decembrie 2022.

Categorie: Fotbal international

Fotbal international AS Roma l-a dat afară pe Daniele de Rossi

AS Roma a rămas fără antrenor, după ce conducerea a...

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"