Cupa României FC Botoşani, din rău în mai rău. A pierdut în cupă cu CSM Alexandria
CSM Alexandria a produs surpriza şi a învins-o pe FC Botoşani în Cupa României.

Formaţia de ligă secundă CSM Alexandria a învins-pe FC Botoşani cu scorul de 2-1 (0-1), joi, pe teren propriu, la Turnu Măgurele, într-un meci din Grupa B a Cupei României la fotbal.

Lanterna roşie din Superligă a deschis scorul prin Alin Şeroni (21 - penalty), după un fault comis de Alex Baican la Miroslav Ilicic.

Penultima clasată din eşalonul secund a egalat imediat după pauză, prin Mihai Gîdea (49), din pasa lui Jacobbi Tugman, jucător din Insulele Cayman.

FC Botoşani, care a dominat jocul, unul mediocru, a ratat două ocazii bune de gol, prin croatul Miroslav Ilicic (52), singur cu portarul Dragoş Balauru, şi prin nigerianul Adams Friday (78 - bară).

CSM Alexandria, care a avut şi ea o situaţie notabilă, prin Ştefan Stavrositu (85), a dat lovitura în minutele adiţionale, prin Eduard Sîrbu (90+3), din centrarea lui Gîdea, scrie Agerpres.

Cele două echipe pierduseră primele meciuri din grupă.

În ultima etapă, CSM Alexandria o va înfrunta pe CSA Steaua, iar FC Botoşani va primi replica formaţiei U Cluj.

CSM Alexandria - FC Botoşani 2-1 (0-1), Stadion Municipal - Turnu Măgurele
Au marcat: Mihai Gîdea (49), Eduard Sîrbu (90+3), respectiv Alin Şeroni (21 - penalty).
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa); arbitri asistenţi: Alexandru Filip (Constanţa), Doru Zamfir (Slatina); al patrulea oficial: Bogdan Neculcea (Bucureşti)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) - FRF

Categorie: Cupa României
Tagurile articolului: csm alexandria  cupa romaniei  fc botosani  fotbal

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"