Fotbal Francezii s-au făcut de râs împotriva Italiei. Mbappe a primit nota 3, cea mai mare a echipei
Echipa națională a Italiei a obținut o victorie impresionantă, învingând echipa Franței cu scorul de 3-1, într-un meci disputat vineri seara pe stadionul ”Parc des Princes” din Paris, în cadrul grupei A2 a Ligii Națiunilor.

Deși francezii au deschis scorul fulgerător, italienii au revenit spectaculos și au dominat partida.

Meciul a început într-o notă surprinzătoare, cu Bradley Barcola marcând pentru Franța în doar 13 secunde, stabilind un nou record pentru cel mai rapid gol din istoria echipei "Les Bleus". Totuși, italienii nu s-au lăsat descurajați și, printr-un joc bine organizat, au reușit să egaleze în minutul 30 prin Federico Dimarco, după o fază bine construită de echipa lui Roberto Mancini.

La pauză, echilibrul părea restabilit, dar imediat după reluarea jocului, Italia a trecut la conducere. În minutul 50, Davide Frattesi a marcat cel de-al doilea gol pentru italieni, schimbând total dinamica partidei. Giacomo Raspadori a închis tabela în minutul 74, asigurând Italiei o victorie clară și un start perfect în noua ediție a Ligii Națiunilor.

Franța, desființată de presă

Presa franceză nu a avut milă față de prestația echipei naționale, acordând note extrem de mici majorității jucătorilor. Conform FootMercato, Kylian Mbappe a fost notat cu 3, Antoine Griezmann a primit 2,5, iar fundașii Konate, Saliba și Clauss, precum și mijlocașul N’Golo Kante, au primit tot nota 3. Singurul jucător care a ieșit în evidență pozitiv a fost marcatorul Bradley Barcola, căruia i s-a acordat nota 6,5, fiind considerat singurul capabil să facă diferența.

Lituania, învinsă acasă de Cipru, înaintea duelului cu România

În grupa C2, din care face parte și România, Lituania a fost învinsă pe teren propriu de Cipru cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Ioannis Pittas în minutul 34, învingându-l pe portarul Edvinas Gertmonas. Lituania urmează să întâlnească echipa națională a României luni seară, pe stadionul Steaua din București.

Rezultatele din Liga Națiunilor

Belgia a învins Israel cu scorul de 3-1, grație unei duble semnate de Kevin De Bruyne.Slovenia și Austria au remizat 1-1 în grupa B, iar Kazahstan și Norvegia au terminat fără goluri, 0-0.În grupa a 4-a din Liga B, Islanda a învins Muntenegru cu 2-0, în timp ce Ţara Galilor și Turcia au încheiat la egalitate, 0-0.

Victoria Italiei asupra Franței marchează un moment important în această competiție, iar echipa lui Roberto Mancini își consolidează poziția de favorit în grupa A2 a Ligii Națiunilor.

Autorul articolului: DCSport Team
Categorie: Fotbal

Superliga Romaniei Mircea Rednic, mulțumit de remiza UTA Arad - FC Hermannstadt

Echipa condusă de Mircea Rednic a terminat la egalitate...

Superliga Romaniei UTA Arad remizează pe teren propriu cu FC Hermannstadt

Partida dintre arădenii conduși de Mircea Rednic și...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Facebook FC Corvinul 1921 Hunedoara

Stadionul „Michael Klein” își schimbă denumirea! Ce nume va purta terenul echipei Corvinul Hunedoara

Dorinel Munteanu a spus de ce Oţelul nu a mai făcut niciun transfer. Mesaj pentru jucători înainte de meciul cu Gloria Buzău

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"