Superliga Romaniei Gigi Becali i-a mărit salariul lui Mihai Lixandru, accidentat în meciul PAOK - FCSB
Patronul echipei FCSB a spus ce sumă lunară va primi mijlocașul Mihai Lixandru.

Mihai Lixandru (23 de ani) a suferit o accidentare dură în meciul din a doua etapă a noului format al competiției Europa League, câștigat de FCSB în deplasare, scor 1-0 contra PAOK Salonic.

În minutele de prelungire ale primei reprize, Lixandru s-a accidentat, fiind înlocuit de Malcom Edjouma. Mijlocașul „roș-albaștrilor” a suferit o ruptură de ligamente încrucișate, accidentare care îl va lăsa departe de teren timp de aproximativ șase luni.

Totuși, finanțatorul celor de la FCSB nu a vrut ca vestea dată lui Lixandru să strice bucuria FCSB-ului după cele două victorii obținute în Europa League, astfel că îi va mări salariul jucătorului.

Gigi Becali: „Avea 7.000 sau 8.000 de euro, iar eu l-am făcut 12.000”

„Este o pierdere omenească, Lucescu a venit să îl vadă. I-a spus lui Meme că a venit să îl vadă pe Lixandru, este o pierdere, dar nu stă FCSB în Lixandru. Noi nu mai jucăm în campionatul intern cu doi închizători, acum jucăm cu Tănase și Olaru.

Ca să îl încurajez m-am dus în sala de mese, l-am luat de gât. I-am zis lui Meme: 'Mâine îi măriți contractul lui Lixandru'. L-amfăcut 12.000, avea 7.000 sau 8.000 de euro, iar eu l-am făcut 12.000”, a declarat Gigi Becali, potrivit Fanatik.

Singurul gol al partidei de joi seară a fost înscris de Daniel Bîrligea (45+8), care a deschis scorul pentru campioana României, din pasa căpitanului Darius Olaru.

Același Olaru a făcut henț în cea de-a doua repriză (min. 55), fiind eliminat din meci, după ce a primit al doilea cartonaș galben. Concret, căpitanul „roș-albaștrilor” a luat mingea în mână, fiind întins pe teren, după ce a considerat că a fost faultat de un adversar. Totuși, arbitrul partidei, Sascha Stegemann, nu a fluierat fault, astfel că i-a acordat jucătorului român cel de-al doilea galben.

Rămasă în 10 oameni, echipa „roș-albastră” a încercat să țină piept adversarilor care au avut numeroase ocazii, multe dintre acestea fiind încheiate în avantajul celor de la FCSB datorită paradelor lui Ștefan Târnovanu. Totuși, gruparea elenă nu a reușit să profite de dezavantajul în care s-au aflat jucătorii români, timp de aproape jumătate de partidă.

Astfel, după două etape disputate în Europa League, FCSB a obținut două victorii, scor 4-1 cu FC RFS și 1-0 cu PAOK Salonic. Pe de cealaltă parte, grecii conduși de Răzvan Lucescu au înregistrat două înfrângeri, scor 1-3 cu Galatasaray, respectiv 0-1 cu FCSB.

UEFA Europa League Cine a fost jucătorul no 1 al FCSB în meciul cu PAOK Salonic

FCSB a reușit victoria în al doilea meci din Europa...

Sursa: ascotelul.ro

Agentul lui Alexandru Pop confirmă. Trei oferte refuzate pentru atacantul Oţelului

Oțelul Galați - CFR Cluj se amână din nou. Când se joacă FC Botoșani - FCSB

BREAKING NEWS

Simona Halep obține prima victorie din ultimii doi ani. Primele declarații ale româncei după meci

Simona Halep, eliminată de la WTA Hong Kong în optimi. Fără speranţe în faţa Annei Blinkova