Fotbal international Girona, lider autoritar în La Liga. O nouă victorie pentru catalani
Girona îşi consolidează poziţia de lider în clasamentul Primerei Division.

Echipa Girona şi-a consolidat poziţia de lider al campionatului de fotbal al Spaniei, după ce a reuşit să învingă la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Rayo Vallecano, sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a 13-a a sezonului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 5, prin Alvaro Garcia, însă catalanii au restabilit egalitatea înainte de pauză, prin atacantul ucrainean Artem Dovbik (42), iar apoi au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin brazilianul Savinho (65).

Aceasta este a unsprezecea victorie de la debutul sezonului pentru Girona, care a acumulat 34 de puncte şi s-a distanţat la cinci lungimi de ocupanta locului secund, Real Madrid (29 de puncte), care va juca la rândul ei sâmbătă, pe teren propriu, cu Valencia.

FC Barcelona, campioana en titre, aflată pe locul al treilea în clasament, cu 27 de puncte, va primi duminică vizita formaţiei românului Ianis Hagi, Deportivo Alaves (locul 14), scrie Agerpres.

Categorie: Fotbal international
Tagurile articolului: fotbal  girona  lider  primera division

Fotbal international AS Roma l-a dat afară pe Daniele de Rossi

AS Roma a rămas fără antrenor, după ce conducerea a...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"