Inot Înotătorul Robert Badea este campion european de juniori
Înotul românesc are şi viitor, nu doar prezent. Robert Badea a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de juniori.

Sportivul român Robert-Andrei Badea a câştigat medalia de aur în proba de 200 m mixt, joi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Vilnius (Lituania), cu timpul de 2 min 00 sec 05/100, nou record naţional la 17, 18 şi +19 ani.

În aceeaşi probă, Darius-Ştefan Coman s-a clasat pe cinci (2:02.16).

La 1.500 m liber masculin, Theodor Proca a ocupat locul al patrulea (15:23.25).

România (Ana Maria Sibişeanu, Ioana Ştirbu, Diana Stiger, Rebecca Diaconescu) s-a clasat pe cinci în finala probei feminine de ştafetă 4x200 m liber (8:08.78).

La 100 m fluture, Denisa Bacalu a ocupat ultimul loc, opt (1:00.20).

În proba feminină de 200 m spate, Aissia Prisecariu s-a calificat în finală cu cel mai bun timp din semifinale (2:11.45).

Vlad Mihalache s-a calificat în finala de la 100 m fluture cu al optulea timp din semifinale (53.42). Mihnea-Andrei Pop nu a trecut de serii (55.7).

La 200 m spate masculin, Alexandru Constantinescu a reuşit al treilea timp din semifinale (2:00.07) şi va evolua vineri în finală. Tudor-Andrei Iordache s-a oprit în serii (2:08.87).

Brigitta Vass a prins finala la 200 m bras cu al şaselea timp din semifinale (2:30.18), în timp ce Alecsia-Maria Tenciu a fost a zecea (2:31.34), fiind rezervă în finala de vineri.

Nu au depăşit seriile Mihai-Andrei Ţăpirluie la 50 m liber masculin (23.33) şi Cristian State la 200 m bras masculin (2:19.28).

România are până acum trei medalii, două de aur, câştigate de Vlad-Ştefan Mihalache (200 m fluture) şi Robert-Andrei Badea (200 m mixt), şi una de argint, prin Rebecca-Aimee Diaconescu (200 m liber), scrie Agerpres.