Fotbal international Juventus este noul lider din Serie A
Juventus Torino a urcat pe primul loc în Serie A, după victoria cu Lecce.

Echipa Juventus Torino a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Lecce şi a urcat pe prima poziţie în clasamentul campionatului de fotbal al Italiei, la finalul meciurilor disputate duminică, în cadrul etapei a 21-a din Serie A.

Atacantul sârb Dusan Vlahovic a reuşit o dublă în minutele 59 şi 68, ultimul gol al torinezilor fiind opera brazilianului Bremer (85).

În urma acestui succes, Juventus a depăşit-o în clasament pe Inter Milano, care şi-a amânat până pe 28 februarie meciul de campionat cu Atalanta Bergamo, în condiţiile în care luni va disputa finala Supercupei Italiei, în Arabia Saudită.

Într-un alt meci disputat duminică, Salernitana s-a înclinat pe teren propriu în faţa formaţiei Genoa, scor 1-2, suferind a 13-a înfrângere de la debutul sezonului şi a rămas pe ultimul loc al clasamentului.

O altă codaşă, Empoli (locul 19), cu mijlocaşul român Răzvan Marin printre titulari, a dispus în faţa propriilor suporteri, cu 3-0, de AC Monza, graţie hat-trick-ului reuşit de polonezul Szymon Zurkowski (13, 38, 73). Răzvan Marin a rămas pe teren până în minutul 61, când a fost înlocuit de Youssef Maleh, scrie Agerpres.

Rezultate:

Sâmbătă

AS Roma - Hellas Verona 2-1
Au marcat: Romelu Lukaku (19), Lorenzo Pellegrini (25), respectiv Folorunsho (76).

Udinese - AC Milan 2-3
Au marcat: Samardzic (42), Thauvin (62), respectiv Loftus-Cheek (31), Jovic (83), Okafor (90+3).

Duminică

Frosinone - Cagliari 3-1
Au marcat: Mazzitelli (64), Soulé (75), Kaio Jorge (90+5), respectiv Sulemana Kakari (26).

Empoli - AC Monza 3-0
A marcat: Zurkowski (13, 38, 73).

Salernitana - Genoa 1-2
Au marcat: Martegani (2), respectiv Retegui (13), Gudmundsson (58 - penalty).

Lecce - Juventus Torino 0-3
Au marcat: Vlahovic (59, 68), Bremer (85).

Fotbal international AS Roma l-a dat afară pe Daniele de Rossi

AS Roma a rămas fără antrenor, după ce conducerea a...

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"