Grand Slam Nou record la US Open! Cel mai lung meci din istoria turneului s-a încheiat după 5 ore și 35 minute
Recordul precedent data din anul 1992, când suedezul Stefan Edberg l-a învins în semifinale pe americanul Michael Chang în 5 ore și 26 de minute.

Evans câștigă cel mai lung meci din istoria US Open

Tenismenul britanic Daniel Evans, numărul 148 mondial, a câștigat marți cel mai lung meci din istoria US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, învingându-l în primul tur, cu 6-7 (6/8), 7-6 (7/2), 7-6 (7/4), 4-6, 6-4, pe rusul Karen Khachanov (locul 22 ATP), după 5 ore și 35 de minute de joc.

Asociația Tenismenilor Profesioniști (ATP) l-a felicitat pe britanicul în vârstă de 34 de ani pentru victoria sa „în cel mai lung meci din istoria US Open”, într-un mesaj postat pe rețeaua de socializare X.

Evans a fost condus cu 4-0 în ultimul set, însă a reușit să revină și să câștige șase game-uri consecutive în această întâlnire maraton.

Precedentul record la US Open data din 1992, când suedezul Stefan Edberg l-a învins în semifinale pe americanul Michael Chang în 5 ore și 26 de minute.

Spaniolul Carlos Alcaraz și italianul Jannik Sinner au disputat la rândul lor un sfert de finală istoric în 2022, câștigat de iberic în 5 ore și 15 minute.

Cel mai lung meci din istorie în Marele Șlem s-a disputat la Wimbledonîn 2010 între francezul Nicolas Mahut și americanul John Isner, încheiat cu succesul jucătorului din Statele Unite în 11 ore și 5 minute, cu un ultim set câștigat cu 70-68.

Un final imposibil în prezent, după ce toate turneele majore au introdus ulterior, în 2022, un super-tiebreak în caz de egalitate, 6-6, în ultimul set, victoria revenind primului jucător care obține 10 puncte.

Sinner și Alcaraz îl urmăresc pe Djokovic în turul al doilea

După accederea în turul al doilea a favoritului numărul 2, Novak Djokovic, și italianul Jannik Sinner și spaniolul Carlos Alcaraz, numărul 1 mondial, respectiv numărul 3 mondial, s-au calificat în a doua rundă e la US Open. Italianul l-a învins în patru seturi, 2-6, 6-2, 6-1, 6-2, pe americanul Mackenzie McDonald, marți după-amiază la Flushing Meadows.

Sinner, care a cucerit în luna ianuarie primul său trofeu majore, la Australian Open, a sosit la New York după ce a obținut al treilea său titlu de categoria Masters 1.000 la Cincinnati (Ohio), iar marți a obținut a 49-a sa victorie în 54 de meciuri disputate de la debutul sezonului 2024.

Italianul, aflat în centrul unei controverse după ce a fost exonerat în urma a două controale antidoping pozitive în luna martie, a început mai greu meciul din primul tur. El va înfrunta în runda următoare tot un reprezentant al Statelor Unite, Alex Michelsen, care a câștigat în trei seturi, 6-1, 7-5, 6-3, duelul cu compatriotul său Eliot Spizzirri.

Spaniolul Carlos Alcaraz a debutat la rândul său cu dreptul, impunându-se cu 6-2, 4-6, 6-3, 6-1 în fața australianului Li Tu, ocupantul locului 186 în clasamentul ATP. Tu, fostă speranță a tenisului australian, a renunțat la cariera sa în sportul alb la 18 ani, dezgustat de rigoarea necesară pentru a ajunge în vârf, înainte de a reveni în circuit șase ani mai târziu.

Alcaraz, campion la Roland Garros și Wimbledon în acest an, a obținut victoria după 2 ore și 42 de minute de joc, iar în turul secund îl va avea ca adversar pe olandezul Botic van de Zandschulp (74 ATP).

Rezultate - turul 1

Jannik Sinner (Italia/N.1) - Mackenzie McDonald (SUA) 2-6, 6-2, 6-1, 6-2

Alex Michelsen (SUA) - Eliot Spizzirri (SUA) 6-1, 7-5, 6-3

Mattia Bellucci (Italia) - Stan Wawrinka (Elveția) 6-4, 7-6 (7/5), 6-3

Christopher O'Connell (Australia) - Nicolas Jarry (Chile/N.26) 6-4, 6-3, 4-6, 6-3

Arthur Fils (Franța/N.24) - Learner Tien (SUA) 6-4, 3-6, 6-1, 6-2

Gabriel Diallo (Canada) - Jaume Munar (Spania) 6-4, 3-6, 6-3, 7-5

Max Purcell (Australia) - Aleksandar Vukic (Australia) 7-5, 6-4, 6-3

Thanasi Kokkinakis (Australia) - Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.11) 7-6 (7/5), 4-6, 6-3, 7-5

Nuno Borges (Portugalia) - Federico Coria (Argentina) 6-2, 6-4, 6-1

Tristan Schoolkate (Australia) - Taro Daniel (Japonia) 4-6, 4-6, 6-4, 7-6 (8/6), 6-4

Jakub Mensik (Cehia) - Felix Auger-Aliassime (Canada/N.19) 6-2, 6-4, 6-2

Flavio Cobolli (Italia/N.31) - James Duckworth (Australia) 6-1, 4-6, 6-4, 6-4

Zizou Bergs (Belgia) - Pavel Kotov (Rusia) 6-2, 4-6, 6-2, 3-6, 7-6 (10/7)

Fabian Marozsan (Ungaria) - Hamad Medjedovic (Serbia) 2-6, 6-1, 3-6, 6-1, 6-4

Daniil Medvedev (Rusia/N.5) - Dusan Lajovic (Serbia) 6-3, 3-6, 6-3, 6-1

Carlos Alcaraz (Spania/N.3) - Li Tu (Australia) 6-2, 4-6, 6-3, 6-1

Botic van de Zandschulp (Olanda) - Denis Shapovalov (Canada) 6-4, 7-5, 6-4

Facundo Diaz (Argentina) - Hugo Gaston (Franța) 6-1, 6-4, 6-2

Jack Draper (Marea Britanie/N.25) - Zhang Zhizhen (China) 6-3, 6-0, 4-0 (abandon Zhang)

Mariano Navone (Argentina) - Daniel Altmaier (Germania) 1-6, 6-2, 6-4, 6-1

Daniel Evans (Marea Britanie) - Karen Khacanov (Rusia/N.23) 6-7 (6/8), 7-6 (7/2), 7-6 (7/4), 4-6, 6-4

Matteo Arnaldi (Italia/N.30) - Zachary Svajda (SUA) 6-3, 6-2, 6-1

Roman Safiullin (Rusia) - Matthew Forbes (SUA) 6-4, 7-6 (7/2), 6-2

Jordan Thompson (Australia) - Constant Lestienne (Franța) 6-1, 6-3, 6-2

Hubert Hurkacz (Polonia/N.7) - Timofey Skatov (Kazahstan) 6-3, 7-6 (7/4), 7-6 (7/3), scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Grand Slam

Grand Slam Novak Djokovic, eliminat de la US Open în turul III

Novak Djokovic a reuşit o contraperformanţă la US Open....

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"