Fotbal România, calificare în semifinalele CM de Minifotbal
Naţionala de minifotbal a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial.

În sferturi, tricolorii au învins Emiratele Arabe Unite, gazdele turneului final, cu 2-0. Andrei Şumălan a marcat încă din minutul 2, pentru ca apoi gazdele să îşi marcheze un autogol. În partea a doua, România a controlat complet jocul, dar nu a mai marcat.

În penultimul act al competiţiei, România se va confrunta cu învingătoarea dintre Slovacia şi Ungaria, iar meciul va avea loc vineri. Este a treia prezenţă a României în semifinalele Campionatului Mondial, însă echipa noastră nu a ajuns niciodată în finală.

Din cele trei ediții care au avut loc până în prezent, „tricolorii” noștri au obținut de două ori bronzul: în 2015 în SUA și în 2019 în Australia și o dată s-au oprit în optimi, în 2017 în Tunisia. Astfel, România caută acum singurul titlu major care-i lipsește din palmares, deoarece la nivel european, ai noștri sunt cei mai decorați jucători din istoria competiției care a debutat în 2010, scrie Flashscore.

Lot România la Campionatul Mondial de Minifotbal 2023

Portari:
Ionuț Neacșa – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Dragoș Nițu – 28 ani (Reggio Liriada Brașov)
Laszlo Klein – 47 ani (Nova Vita Târgu Mureș)

Jucători:
Vasile Pop – 32 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
Mircea Popa – 35 ani (Juventus Sibiu)
Andrei Balea – 30 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Mircea Ungur – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Andrei Nemițanu – 30 ani (Glissando Timișoara)
Vlad Mocanu – 24 ani (Premier Iași)
Bogdan Covaci – 34 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
Andrei Ferik – 25 ani (Bad Boys Oradea)
Saron Chirică – 30 ani (Old Boys București)
Marius Balogh – 23 ani (Bad Boys Oradea)
Andrei Șumălan – 29 ani (Bad Boys Oradea)
Gabriel Dumitrașcu – 23 ani (Chedra TAX Ploiești)
Alex Borceanu - 38 ani (Ajax Dulcisimo Galați)

Categorie: Fotbal
Tagurile articolului: calificare  campionatul mondial  minifotbal  romania  semifinale