Tenis Sinner și-a luat revanșa în fața lui Djokovic. Italia s-a calificat în finala Cupei Davis
Data actualizării:
Jannik Sinner și Novak Djokovic, două dueluri în semifinala dintre Italia și Serbia din Davis Cup.

UPDATE: Echipa Italiei s-a calificat sâmbătă seara în finala Cupei Davis 2023, după ce a eliminat reprezentativa Serbiei în urma partidei de dublu, în care perechea Jannik Sinner/Lorenzo Sonego a învins cu 6-3, 6-4 perechea Novak Djokovic/Miomir Kecmanovic.

Știre inițială:

Jannik Sinner (4 ATP) și-a luat revanșa în fața lui Novak Djokovic, liderul ATP, și l-a învins în trei seturi, 6-2, 2-6, 7-5, în cea de-a doua partidă de simplu a semifinalei Italia - Serbia din cadrul Cupei Davis 2023, care se desfășoară la Malaga (Spania) şi a egalat situaţia la general, 1-1.

Sinner s-a impus după un meci de două ore şi 35 de minute, în care a reuşit 12 ași, față de 6 ai sârbului, dar a comis și 5 duble greşeli, față de una singură în dreptul lui Djokovic.

În prima partidă de simplu, Miomir Kecmanovic (55 ATP) l-a învins pe italianul Lorenzo Musetti (27 ATP) cu 6-7 (7-9), 6-2, 6-1.

Confruntarea dintre cele două echipe se va decide astfel după meciul de la dublu, în care Sinner și Lorenzo Sonego vor da piept cu perechea Djokovic/Kecmanovic.

Învingătoarea din întâlnirea Italia - Serbia va disputa finala contra Australiei, scrie Agerpres.

Canada, campioana en-titre a Cupei Davis, a fost eliminată în sferturile de finală, după ce a fost învinsă cu scorul de 2-1 de Finlanda, dar care a pierdut cu scorul de 2-0 de către Australia.

Săptămâna trecută, Jannik Sinner a pierdut în fața lui Novak Djokovic, în finala Turneului Campionilor, după ce în faza grupelor italianul s-a impus în fața liderului mondial.

Sonia Baciu
Categorie: Tenis

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"