Liga Campionilor Spectacol total în Liga Campionilor. Goluri senzaţionale, răsturnări de rezultat. Real - City şi Arsenal - Bayern, rezultate finale
Real Madrid vs Manchester City şi Arsenal - Bayern Munchen au fost duelurile serii în Liga Campionilor. Iar meciurile nu au dezamăgit.

Real - City, meciul golurilor de pus în ramă

Manchester City a deschis scorul rapid, încă din minutul 2, prin Bernardo Silva, care l-a surprins pe Lunin cu un şut din lovitură liberă. Real Madrid a egalat rapid, după ce Ruben Dias a marcat în propria poartă. Rodrygo Goes a dus scorul la 2-1 pentru madrileni, după un contraatac rapid, iar Real a intrat la pauză în avantaj.

După reluarea meciului, tot Real a fost mai periculoasă, iar Vinicius a ratat o ocazie din poziţie foarte bună. Phil Foden a fost, însă, cel care a marcat, cu un şut de senzaţie. L-a imitat câteva minute mai târziu Gvardiol, care a trimis o rachetă de la marginea careului direct în vinclul porţii lui Andriy Lunin, iar City prelua conducerea.

Real Madrid a reuşit, însă, din nou să egaleze, prin Fede Valverde, care a prins un voleu spectaculos de la marginea careului, după o centrare a lui Vinicius jr.

Rezultatul final a fost 3-3.

Arsenal - Bayern, meci spectaculos la Londra

Tunarii au deschis scorul prin Bukayo Saka încă din minutul 11, însă până la pauză Bayern Munchen a reuşit să întoarcă scorul. Primul care a marcat pentru bavarezi a fost Serge Gnabry, după o pasă primită de la Goretzka.

Harry Kane a înscris pentru 2-1, din penalty, şi a ajuns la 15 goluri în 20 de meciuri contra lui Arsenal în carieră.

Elevii lui Mikel Arteta nu au renunţat, însă, iar în minutul 76, Leandro Trossard a reuşit să egaleze.

Acesta a fost şi rezultatul final, 2-2.

Calificarea pentru ambele echipe în semifinale se va decide la meciul retur.

Autorul articolului: Florin Răvdan
Categorie: Liga Campionilor

logo icon Articole similare

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"