Fotbal international Suporterii care se fac vinovaţi de rasism ar putea fi vinovaţi de înfrângerile echipelor lor la masa verde
Ghanezul Kevin Prince Boateng propune ca, în cazul în care suporterii aduc insulte rasiste jucătorilor echipei adverse, echipa lor să piardă la masa verde meciul.

Ghanezul Kevin-Prince Boateng, victimă a rasismului suporterilor italieni în 2013, la fel cum s-a întâmplat şi cu portarului francez Mike Maignan, sâmbătă, la un meci din Serie A, a cerut, miercuri, ca echipele ai căror suporteri comit de acte de rasism să fie sancţionate cu un meci pierdut la masa verde, informează AFP.

Udinese a fost condamnată, marţi, de Comisia de disciplină a Ligii italiene să dispute un meci cu porţile închise după injuriile rasiste proferate împotriva portarului lui AC Milan, Mike Maignan, o sancţiune considerată drept "o glumă" de către Boateng, fost jucător al echipei AC Milan şi care a părăsit terenul de joc la un amical din 2013 în faţa unei echipe dintr-o divizie inferioară, Pro Patria, după insulte rasiste.

"Nimeni nu se bucură de un stadion gol. Suporterii vor urmări meciul la televizor şi se vor întoarce pe stadion la un alt meci ca şi cum nimic nu s-a întâmplat", a declarat Boateng pentru Gazzetta dello Sport.

"În schimb, dacă echipa lor pierde, ei vor fi afectaţi, asta da, afectează. Dar dacă sancţiunile nu sunt severe, nimic nu se va schimba", a mai spus el.

Luni, Udinese a anunţat că unul din spectatori a fost identificat şi a fost interzis pe viaţă de pe stadion.

"Este o mare decizie", a mai adăugat Boateng, conform Agerpres.

Maignan a părăsit terenul la Udinese - Milan

Maignan a fost ţinta strigătelor de maimuţă în timpul meciului de sâmbătă de la Udine, din etapa a 21-a din Serie A.

Internaţionalul francez a părăsit terenul de joc după ce a fost ţinta strigătelor rasiste, îndreptându-se spre banca de rezerve în minutul 34, urmat apoi de coechipierii săi.

Meciul a fost întrerupt de arbitru în minutul 38, iar apoi reluat după cinci minute de pauză. Milan a obţinut victoria cu scorul de 3-2.

Aceste insulte rasiste au provocat o anumită emoţie şi un val de sprijin pentru Maignan, nu doar în lumea fotbalului, în Italia, Franţa şi în alte ţări.

După aceste incidente, Maignan a îndemnat instanţele conducătoare să ia măsuri împotriva acestui flagel ce revine pe stadioanele de fotbal.

Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, a pledat şi el pentru o înfrângere la masa verde pentru injurii rasiste.

Autorul articolului: Florin Răvdan
Categorie: Fotbal international

logo icon Articole similare

Fotbal international AS Roma l-a dat afară pe Daniele de Rossi

AS Roma a rămas fără antrenor, după ce conducerea a...

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"