Superliga Romaniei Universitatea Craiova își întărește defensiva. Noul jucător care îmbracă tricoul Științei
Clubul de fotbal a anunțat cooptarea unui fundaș dreapta din Spania.

„OFICIAL | Bienvenido, Iago! Mult succes în tricoul alb-albastru!”

Universitatea Craiova își întărește compartimentul defensiv prin achiziționarea fundașului dreapta Iago Lopez. Spaniolul în vârstă de 25 de ani va purta tricoul alb-albastru cu numărul 22.

Iago Lopez a evoluat în trecut la echipe precum AD Alcorcon, Logrones, CF Peralada și CD Mirandes.

Universitatea Craiova se află pe locul 4, cu 15 puncte, elevii lui Costel Gâlcă înregistrând patru victorii, trei remize și două înfrângeri, meciul din a IX-a etapă, pierdut cu Poli Iași la 0-2, nefiind una dintre cele mai neașteptate rezultate, potrivit antrenorului.

Gâlcă a spus că jucătorii olteni nu au fructificat ocaziile pe care le-au avut în meci, iar în ultimele minute din partidă nu s-a mai putut juca aproape deloc, de vreme ce condițiile meteorologice au determinat ca gazonul să fie impracticabil.

Constantin Gâlcă: „Deja am pierdut prea multe puncte”

„Era de așteptat că va fi un meci greu. Nu ne-am ridicat la ceea ce am vrut noi de la această partidă. Nu am fost pragmatici, am vrut să construim pe un teren ca acesta. Asta face parte din fotbal. Ne-am creat ocazii, am avut și penalti, eu zic că am mai avut unul care nu s-a dat, dar asta e.

Nu mai ține de mine, ține de arbitri. Parcă în prima repriză prea am vrut să jucăm spectaculos, terenul nu era așa bun. Trebuia să ducem mingea la margine, să venim cu centrări și așa putea ieși golul. În ultimele minute nu am mai contat mult, pentru că nu puteai să joci.

Trebuie să avem rezultate, erau importante aceste puncte. Sperăm ca Ciclâdău și Lukic să vină să ne ajute cât mai repede. Noi trebuia să câștigăm aici… Deja am pierdut prea multe puncte”, a spus Costel Gâlcă, după înfrângerea de la Iași.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Superliga Romaniei

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB