Sporturi Benedikt Doll a câştigat sprintul de 10 km de la Oberhof. Cel mai bine clasat român, abia pe 57
Patru români au participat la cursa de sprint de 10 km de la Oberhof.

Germanul Benedikt Doll a câştigat, vineri, proba de sprint 10 km de la Oberhof (Germania), contând pentru Cupa Mondială de biatlon, devansând un trio de norvegieni, Sturla Laegreid, Endre Stroemsheim şi Johannes Boe, liderul clasamentului general, informează AFP.

Pe un traseu cu ceaţă, Benedikt Doll a parcurs cei 10 km în 24 min 12 sec 2/10, cu o singură ţintă ratată la tir în picioare.

Doll i-a devansat cu 2 secunde pe Laegreid şi cu 5 secunde pe Stroemsheim.

Liderul Cupei Mondiale de biatlon, Johannes Boe, a ratat o ţintă în proba de tir culcat, încheind la 20 de secunde în urma lui Doll. În clasamentul general, el are 534 de puncte, cu 87 mai mult decât fratele său Tarjei Boe (447 puncte), clasat pe 7 vineri.

Cel mai bine clasat român la Oberhof a fost Dmitrii Shamaev, pe 57, Raul Flore a încheiat pe 76, George Buta pe 83, iar George Colţea pe 85, scrie Agerpres.

Categorie: Sporturi

Superliga Romaniei Valeriu Iftime e sigur: Batem Clujul etapa următoare

Valeriu Iftime şi-a recăpătat încrederea în FC...

Superliga Romaniei Ăsta e Rapidul din Giuleşti. Iubeşte-l şi o să înnebuneşti

Declicul anunţat de Marius Şumudică înaintea meciului...

Fotbal international Lionel Messi e pe val la Inter Miami

Jucătorul argentinian de fotbal în vârstă de 37 de ani...

Dorinel Munteanu şi-a aflat pedeapsa după episodul cu David Maftei

Antrenorul cu portarii de la Dinamo a tras concluziile despre Golubovic, după meciul cu FCSB

Sportiva din Republica Moldova care a răbufnit după rezultatele alegerilor la referendum

Florentin Petre e sincer după înfrângerea în faţa FCSB-ului. "E cea mai bună echipă din Liga 1"