Superliga Romaniei Gloria Buzău, învinsă în meci amical cu 4-0 de campioana Sloveniei
Data actualizării:
Reprezentanții echipei din țara noastră nu au reușit să înscrie niciun gol în partida desfășurată în Slovenia, în fața echipei NK Celje.

Gloria Buzău, învinsă de campioana Sloveniei

Echipa Gloria Buzău, nou-promovată în Superliga României la finele sezonului 2023/2024, a fost surclasată de campioana Sloveniei, NK Celje, scor 4-0, vineri, într-un meci amical, jucat în stagiul de pregătire din această vară.

Golurile echipei slovene au fost înscrise de Armandas Kucys, Aljosa Matko, Edmilson și Rolando Aarons.

Gloria a început cu Dorian Railean - Diego Ferraresso, Grigore Turda, Alin Dobrosavlevici, Robert Sălceanu - Vlad Prejmerean, Rassambek Akhmatov - Mouhamadou Keita, Cristian Dumitru, Daniel Benzar - Dragoș Tescan, potrivit paginii oficiale de Facebook a clubului de fotbal din țara noastră.

Rezervele echipei antrenate de Andrei Prepeliță au fost Alexandru Greab, Dragoș Horeboiu - Cheick Traore, Sergiu Pîrvulescu, Alexandru Dandea, Cosmin Gladun, Tudor Călin, Andreas Mihaiu, Dragoș Grigore, Constantin Budescu, Nicușor Brîncoveanu, Dragoș Lazăr, Denis Dumitrașcu și Ricardo Matos.

Gloria Buzău va debuta în noul sezon al Superligii pe 15 iulie, în deplasare, începând cu ora 21:30, în fața celor de la Petrolul Ploiești.

Oțelul Galați, victorioasă cu NK Celje

Și elevii lui Dorinel Munteanu au evoluat în fața campioanei slovene. Oțelul Galați a reușit să câștige meciul amical cu NK Celje, echipă care va participa în preliminariile Ligii Campionilor, scor 3-2.

În acest meci, slovenii au deschis scorul încă din minutul 11, dar Oțelul a reușit să revină rapid la conducere, prin golurile marcate de Teles și Tănasă. Până la pauză, Djuric a reușit să își treacă și el numele pe lista marcatorilor. Jocul gălățenilor a fost unul solid în defensivă, cu execuții bune pe contraatac. Dorinel Munteanu a fost extrem de activ pe margine, strigând continuu indicații către jucători.

Maftei a fost aproape de un gol spectaculos, dar voleul său a fost respins de la vinclu, în minutul 74. Până la final, slovenii au reușit să reducă din diferență.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Superliga Romaniei

Superliga Romaniei CFR Cluj a făcut anunțul privind viitorul lui Philip Otele

Clubul de fotbal ardelean a realizat anunțul pe site-ul...

Neil Lennon a tras concluziile după cantonamentul Rapidului din Slovenia. L-a găsit pe noul "Roy Keane"

Aurelian Babuţan, fostul manager sportiv al Oţelului, a semnat cu CSU Alba Iulia

SC Oțelul Galați

Dorinel Munteanu, concluzii după cantonamentul Oţelului. Anunţ despre transferuri, buget, abonamente şi restanţe

De ce nu a primit Germania penalty cu Spania, în prelungirile sfertului de finală de la EURO 2024