Superliga Romaniei Oţelul, victorioasă în amicalul cu NK Celje, echipă de Liga Campionilor
Data actualizării:
Oţelul Galaţi a câştigat meciul amical cu NK Celje, campioana Sloveniei, echipă care va participa în preliminariile Ligii Campionilor.

Slovenii au deschis scorul încă din minutul 11, dar Oţelul a reuşit să revină rapid la conducere, prin golurile marcate de Teles şi Tănasă. Până la pauză, Djuric a reuşit să îşi treacă şi el numele pe lista marcatorilor. Jocul gălăţenilor a fost unul solid în defensivă, cu execuţii bune pe contraatac. Dorinel Munteanu a fost extrem de activ pe margine, strigând continuu indicaţii către jucători.

Maftei a fost aproape de un gol spectaculos, dar voleul său a fost respins de la vinclu, în minutul 74. Până la final, slovenii au reuşit să reducă din diferenţă. Scor final, 3-2.

Gălăţenii au avut parte şi de galerie la acest amical, mai mulţi suporteri fiind prezenţi să susţină echipa lui Dorinel Munteanu.

Iată lotul de jucători pe care îl are la dispoziţie Dorinel Munteanu în Austria:

Portari: Maksym Kovalov, Iustin Popescu, Gabriel Ursu

Fundași: Mihai Adăscăliței, Jonathan Cissé, Teodor Farcaș, David Maftei, Andrei Rus, François Yabré, Milen Zhelev

Mijlocași: Cristian Chira, Juri Cisotti, Vasilije Djurić, Joao Pedro Lameira, Frederic Maciel, Ionuț Neagu, Neluț Roșu, Răzvan Tănasă, Samuel Teles, Diego Zivulić

Atacanți: Albert Hofman, Stipe Jurić, Alexandru Pop

Oţelul Galaţi mai are de disputat două partide amicale în Austria. Pe 1 iulie, elevii lui Dorinel Munteanu vor întâlni FK Jedinstvo Ub, din Serbia, în timp ce pe 3 iulie vor juca contra lui Marsaxlokk, din Malta.

Gălăţenii revin în ţară pe 4 iulie. Campionatul începe pe 13 iulie.

Categorie: Superliga Romaniei

Superliga Romaniei Giani Kiriţă, mesaj sincer. Ce înseamnă Dinamo în 2024

Giani Kiriţă, fost fotbalist la Dinamo, a spus ce...

Superliga Romaniei Oţelul Galaţi a transferat un nou fundaş central

Oţelul Galaţi a obţinut semnătura unui nou fundaş...

Superliga Romaniei Dinamo a anunţat despărţirea de Valentin Borcea

Mijlocaşul Valentin Borcea a plecat de la Dinamo. El...

sursa: Pexels

Vasile Jardan, plecat la finalul sezonului de la Oţelul, a semnat cu noua echipa

Captură SC Oţelul Galati

Oţelul, victorioasă în amicalul cu NK Celje, echipă de Liga Campionilor

Captură Oţelul TV

Oţelul şi-a stabilit meciurile amicale din Austria. Duel cu o echipă de Liga Campionilor

Foto cu rol ilustrativ: Pexels

Fotbalistul român care nu putea fi ţinut în marcaj. "Avea dribling, schimbare de direcţie, serviciu impecabil"