Turnee ATP Victor Cornea și chinezul Zhizhen Zhang se opresc în sferturile de finală de la Stuttgart
Tenismenul român a jucat alături de chinezul Zhizhen Zhang în cadrul competiției ATP 250 de la Stuttgart.

Cornea și Zhang părăsesc turneul de la Stuttgart

Perechea alcătuită din tenismenul român Victor Cornea și chinezul Zhizhen Zhang a fost învinsă de cuplul german Constantin Frantzen/Hendrik Jebens, cu 7-6 (7/4), 4-6, 10-2, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarbă de la Stuttgart (ATP), dotat cu premii totale de 734.915 euro.

Cornea și partenerul său au cedat după o oră și 25 de minute de joc.

Frantzen și Jebens, care i-au învins în primul tur pe principalii favoriți, conaționalii Kevin Krawietz/Tim Puetz, au încheiat cu 13 ași.

De remarcat că perechea Cornea/Zhang nu și-a pierdut serviciul în meciul din sferturi, salvând singura minge de break a adversarilor.

Perechea româno-chineză s-a ales cu un cec de 6.810 de euro și 45 de puncte ATP la dublu, potrivit Agerpres.

Alte rezultate la Stuttgart, proba de simplu:

- Brandon Nakasjima (70 ATP) - Richard Gasquet (116 ATP), scor 6-3 6-4 (1h 12min)

- Jan-Lennard Struff (35 ATP) - Arthur Rinderknech (67 ATP), scor 6-4 7-6(0) (1h 21min)

- Matteo Berrettini (95 ATP) - Denis Shapovalov (117 ATP), scor 6-4 6-4 (1h 16min)

- James Duckworth (101 ATP) - Ben Shelton (14 ATP), scor 7-6(5) 4-6 6-3 (2h 16min)

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Turnee ATP

Superliga Romaniei Cine este Filip Blazek, noul fundaş al Rapidului

FC Rapid a oficializat două transferuri în aceeaşi zi....

Eduard Pap, săgeţi către strategia de transferuri a celor de la Oţelul Galaţi? "Eram doi români în teren, restul străini. Mi se pare exagerat"

Dorinel Munteanu, cel mai selecţionat tricolor, împlineşte 56 de ani. Cele mai mari performanţe ale carierei

FC Botoşani, victorioasă în primul amical al verii. Bogdan Andone a anunţat un nou transfer

Captură Oţelul TV

Oţelul şi-a stabilit meciurile amicale din Austria. Duel cu o echipă de Liga Campionilor