Turnee WTA Gabriela Ruse își încheie parcursul la Rouen. Caroline Garcia accede în semifinalele competiției din Franța
Românca a fost învinsă de franțuzoaica Caroline Garcia, în faza sferturilor de finală din cadrul competiției WTA 250 de la Rouen.

Gabriela Ruse a ajuns în sferturi, din faza calificărilor

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de Caroline Garcia, a doua favorită, vineri, scor 6-3 6-4, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen (Franța), dotat cu premii totale de 232.244 de euro.

Ruse (26 ani, 162 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după o oră și 29 de minute.

Franțuzoaica a încheiat partida cu 8 ași, în timp ce Ruse a înregistrat trei și a comis alte trei duble greșeli. Românca a avut opt șanse de break, dar nu a fructificat niciuna.

Singurul duel dintre Ruse și Garcia (30 ani, 23 WTA) s-a încheiat cu victoria jucătoarei din Hexagon, cu 4-6 7-6(3) 6-1, în 2019, în sferturile de la Nottingham, potrivit Agerpres.

Ruse s-a ales pentru participare cu un cec de 5.750 de euro și 72 de puncte WTA.