Turnee WTA La ce oră a fost programat primul meci al Simonei Halep din ultimele cinci luni
Data actualizării:
Ultima partidă în care Simona Halep a evoluat datează din luna mai, meci în care românca a fost nevoită să abandoneze din cauza unei accidentări la genunchi.

Simona Halep, așteptată să joace la Hong Kong

Simona Halep (33 de ani, 1130 WTA) a abandonat în setul al doilea al meciului cu McCartney Kessler (24 de ani, 65 WTA), scor 7-5, 2-3, de la Trophee Clarins (WTA 125), desfășurat pe 15 mai 2024.

Aceasta s-a confruntat cu multiple probleme în ultima perioadă, după lunga pauză începută în august 2022, când a fost testată pozitiv la substanța roxadustat. Chiar dacă și-a dorit foarte mult să își reintre în formă după reducerea pedepsei din martie 2024, „Simo” s-a confruntat mai întâi cu probleme la umărul drept, ca mai apoi o accidentare la genunchiul stâng să o oblige să lipsească toată vara de pe terenul de tenis.

Sportiva din țara noastră a revenit în circuit în luna martie, la turneul WTA 1000 de la Miami, unde a disputat primul meci după pauza luată forțat în urmă cu doi ani. Chiar dacă a arătat un nivel de joc foarte bun, luând în calcul absența lungă din competiții, Simona a fost învinsă pentru prima dată într-un meci direct de către spaniola Paula Badosa. Totodată, Simona a avut nevoie de îngrijiri medicale în acel meci, accidentându-se la umăr.

Halep revine pe terenul de tenis în cursul zilei de miercuri, 2 octombrie

Simona Halep a aflat ora la care va disputa primul meci după cinci luni în care a stat departe de competiții. Ea va reveni miercuri, 2 octombrie, în cadrul turneului WTA 125 de la Hong Kong. Jucătoarea de tenis română a primit un wild-card din partea organizatorilor chinezi, prima adversară a acesteia fiind australianca Arina Rodionova, ocupanta locului 114 WTA.

Halep a avut deja primul antrenament pe terenul de la Hong Kong, luni, 30 septembrie.

Cele două jucătoare de tenis vor evolua pe 2 octombrie, începând cu ora 13:30. De reținut este faptul că meciul Simonei nu va fi transmis de nicio televiziune din România, astfel că fanii săi trebuie să găsească alte modalități prin care să vizioneze partida.

La același turneu joacă și Elena Gabriela Ruse (26 ani, 93 WTA). Aceasta s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Hong Kong după ce a dispus de chinezoaica Qiang Wang (32 ani, 403 WTA), scor 6-0, 6-4. Ruse a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a trece de adversara sa.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Turnee WTA

Turnee WTA Jaqueline Cristian, învinsă în optimile de la Ningbo

Românca nu a profitat de șansa de a juca în optimi, în...

Turnee WTA Încă o mămică revine în circuitul WTA

În ultimii ani, numeroase sportive au revenit pe...

Turnee WTA Jaqueline Cristian câștigă în primul tur la Wuhan

Jucătoarea de tenis din România a reușit să obțină...

Turnee WTA Coco Gauff a câștigat turneul WTA 1000 de la Beijing

Tenismena americană în vârstă de 20 de ani a câștigat...

Superliga Romaniei După accidentare, Adrian Șut mai primește o lovitură

Fotbalistul celor de la FCSB trece prin momente grele.

Fotbal international Neymar a revenit pe terenul de fotbal, după o pauză de un an

Revenirea fotbalistului brazilian a fost primită cu...

Dorinel Munteanu şi-a aflat pedeapsa după episodul cu David Maftei

Antrenorul cu portarii de la Dinamo a tras concluziile despre Golubovic, după meciul cu FCSB

Sportiva din Republica Moldova care a răbufnit după rezultatele alegerilor la referendum

Florentin Petre e sincer după înfrângerea în faţa FCSB-ului. "E cea mai bună echipă din Liga 1"