Turnee ATP Stefanos Tsitsipas părăsește turneul de la Roma. Doi tenismeni chilieni, în semifinalele competiției
Tenismenul grec Stefanos Tsitsipas a fost învins, în faza sferturilor de finală, de chilianul Nicolas Jarry, scor 6-3 5-7 6-4.

Doi chilieni, în penultima fază a competiției italiene

Nicolas Jarry (24 ATP) a trecut în trei seturi de ocupantul locului 8 mondial, Stefanos Tsitsipas, într-un meci care a durat nu mai puțin de două ore și 42 de minute, scor 6-3 5-7 6-4. Chilianul a înregistrat a patra victorie în fața grecului, din cele șase partide în care s-au înfruntat. Pentru Jarry, victoria obținută joi seară reprezintă o premieră, întrucât acesta nu a mai reușit să aceeadă într-o semifinală a unui turneu de categorie Masters până în acest moment.

No better place to create HISTORY ????️????@NicoJarry outlasts Tsitsipas in a three set EPIC and books his spot in his first Masters 1000 semi-final!!!

He will face Paul for a place in the showpiece final.@InteBNLdItalia | #IBI24 pic.twitter.com/fAO1JOfWdF

— ATP Tour (@atptour) May 16, 2024

Jarry îl va întâlni pe americanul Tommy Paul (16 ATP), care a trecut de ocupantul locului 9 în lume, Hubert Hurkacz, scor 7-5 3-6 6-3, într-o luptă de aproape trei ore de joc.

În aceeași fază a turneului, s-a calificat și compatriotul lui Jarry, Alejandro Tabilo (32 ATP), chilianul care l-a învins pe Zhizhen Zhang (56 ATP), scor 6-3 6-4.

În semifinale, chilianul îl va întâlni pe germanul Alexander Zverev (5 ATP), care a trecut de americanul Taylor Fritz (13 ATP), scor 6-4 6-3.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: Turnee ATP

Turnee ATP Nadal s-a calificat în sferturi de finală la Bastad (ATP)

Tenismenul spaniol Rafael Nadal, fost lider mondial, a...

Superliga Romaniei Mircea Rednic, mulțumit de remiza UTA Arad - FC Hermannstadt

Echipa condusă de Mircea Rednic a terminat la egalitate...

Superliga Romaniei UTA Arad remizează pe teren propriu cu FC Hermannstadt

Partida dintre arădenii conduși de Mircea Rednic și...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Facebook FC Corvinul 1921 Hunedoara

Stadionul „Michael Klein” își schimbă denumirea! Ce nume va purta terenul echipei Corvinul Hunedoara

Dorinel Munteanu a spus de ce Oţelul nu a mai făcut niciun transfer. Mesaj pentru jucători înainte de meciul cu Gloria Buzău

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"