UEFA Euro 2024 După Toni Kroos, un alt jucător german își anunță retragerea
Selecționata Germaniei a părăsit Campionatul European de fotbal în faza sferturilor de finală, fiind învinsă de echipa ce urma să devină campioana EURO 2024, Spania.

Thomas Muller se retrage de la echipa națională a Germaniei

Internaționalul german Thomas Muller, câștigător al Cupei Mondiale din 2014 și vedeta echipei Bayern Munchen, și-a anunțat oficial, luni, retragerea de la echipa națională a țării sale după eliminarea „Mannschaft” în sferturile de finală ale EURO 2024.

„După 131 de meciuri internaționale și 45 de goluri, eu spun astăzi la revedere Vulturului (emblema echipei Germaniei)”, a anunțat jucătorul într-o înregistrare video postată pe rețelele de socializare.

Muller și-a făcut debutul la naționala Germaniei în martie 2010 și a adunat 131 de selecții, fiind al treilea într-un clasament național all-time, după Lothar Matthaeus (150) și Miroslav Klose (137).

După ce Germania a părăsit prematur Cupa Mondială din 2018, după faza grupelor, selecționerul Joachim Loew a renunțat în 2019 la Muller, precum și la fundașii Mats Hummels și Jerome Boateng.

Thomas Muller a revenit în lotul național la EURO 2020, la care Germania a fost eliminată de Anglia, în optimi. La EURO 2024, pe teren propriu, Muller a jucat din postura de rezervă în meciul de debut, cu Scoția (5-1), precum și în partida cu Spania, din sferturile de finală (1-2 după prelungiri), scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: UEFA Euro 2024

logo icon Articole similare

Superliga Romaniei Mircea Rednic, mulțumit de remiza UTA Arad - FC Hermannstadt

Echipa condusă de Mircea Rednic a terminat la egalitate...

Superliga Romaniei UTA Arad remizează pe teren propriu cu FC Hermannstadt

Partida dintre arădenii conduși de Mircea Rednic și...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Facebook FC Corvinul 1921 Hunedoara

Stadionul „Michael Klein” își schimbă denumirea! Ce nume va purta terenul echipei Corvinul Hunedoara

Dorinel Munteanu a spus de ce Oţelul nu a mai făcut niciun transfer. Mesaj pentru jucători înainte de meciul cu Gloria Buzău

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"