UEFA Euro 2024 Germania face spectacol la debutul EURO 2024 și învinge Scoția cu 5-1, după ce le oferă un cadou adversarilor
Nemții au jucat fără scrupule în debutul Campionatului European de fotbal, reușind să învingă reprezentanta Scoției cu 5-1.

Germanii, nemiloși la debutul de acasă

Reprezentantele Germaniei și Scoției au dat startul Campionatului European de fotbal desfășurat în perioada 14 iunie - 14 iulie. Meciul dintre cele două echipe naționale a avut loc pe Football Arena din Munchen.

Florian Wirtz a înscris primul gol pentru Germania în minutul 10 al partidei împotriva reprezentantei Scoției, cu un șut din marginea careului.

Tabela a arătat 2-0 pentru gazde prin reușita lui Jamal Musiala (min 19). Cel de-al treilea gol al partidei a fost înscris de Kai Havertz, din penalty, în minutul 45+1.

Reușitele nemților nu s-au încheiat în prima repriză, Niclas Fullkrug marcând în minutul 68. El a ajuns la o minge liberă în interiorul careului, șutând în vinclul drept al porții.

Partida de debut la EURO 2024 a avut parte și de un gol anulat, aparținând tot germanilor, în minutul 76. Același Fullkrug a împins mingea în poarta goală după o respingere care l-a derutat pe portarul scoțienilor. Cu toate acestea, sistemul VAR a semnalizat existența unui ofsaid în construcția fazei.

De asemenea, germanii au înscris și în propria poartă, prin golul lui Antonio Rudiger, în minutul 87, reprezentând singura posibilitate a Scoției de a schimba tabela.

În minutul 90+4, nemții au mai modificat încă o dată scorul, prin golul înscris de Emre Can.

De menționat este faptul că formația scoțiană a evoluat doar în 10 jucători în cea de-a doua repriză, după ce Ryan Porteous a primit cartonașul roșu, pentru o intrare dură asupra adversarului său.

Astfel, primul meci de la EURO 2024, dintre Germania și Scoția, s-a finalizat cu scorul de 5-1 pentru gazde.

Echipe de start

Germania

1. Manuel Neuer - 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 4. Jonathan Tah, 18. Maximilian Mittelstaedt - 23. Robert Andrich, 8. Toni Kroos - 10. Jamal Musiala, 21. Ilkay Gundogan (căpitan), 17. Florian Wirtz - 7. Kai Havertz. Selecționer: Julian Nagelsmann.
Rezerve: 12. Oliver Baumann, 22. Marc-Andre ter Stegen - 3. David Raum, 15. Nico Schlotterbeck, 16. Waldemar Anton, 20. Benjamin Henrichs, 24. Robin Koch, 5. Pascal Gross, 11. Chris Fuhrich, 19. Leroy Sane, 25. Emre Can, 9. Niclas Fullkrug, 13. Thomas Muller, 14. Maximilian Beier, 26. Deniz Undav.

Scoția

1. Angus Gunn - 13. Jack Hendry, 15. Ryan Porteous, 6. Kieran Tierney - 2. Anthony Ralston, 8. Callum McGregor, 4. Scott McTominay, 3. Andrew Robertson (căpitan) - 11. Ryan Christie, 7. John McGinn - 10. Che Adams. Selecționer: Steve Clarke.
Rezerve: 12. Liam Kelly, 21. Zander Clark - 22. Ross McCrorie, 5. Grant Hanley, 16. Liam Cooper, 26. Scott McKenna, 14. Billy Gilmour, 17. Stuart Armstrong, 18. Lewis Morgan, 20. Ryan Jack, 23. Kenny McLean, 24. Greg Taylor, 25. James Forrest, 9. Lawrence Shankland, 19. Tommy Conway.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: UEFA Euro 2024

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"