UEFA Euro 2024 Portugalia, calificată în optimile EURO 2024. Victorie clară în fața Turciei
Echipa națională a Portugaliei a reușit să învingă selecționata Turciei, scor 3-0, calificându-se în următoarea etapă a competiției din Germania.

Ronaldo nu înscrie, dar ajută naționala să se califice mai departe

Selecționata Portugaliei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins formația Turciei cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă, pe BVB Stadion din Dortmund, în Grupa F.

Portugalia a câștigat neașteptat de ușor, prin golurile marcate de Bernardo Silva (21), Samet Akaydin (28, autogol) și Bruno Fernandes (56).

Portugalia a început bine și a avut o ocazie în chiar minutul 2, prin Ronaldo, care a trimis din voleu pe lângă poartă. Echipa pregătită de Roberto Martinez a deschis scorul în min. 21, după ce Bernardo Silva a reluat în plasă centrarea lui Rafael Leao.

Portugalia s-a desprins după o gafă imensă a defensivei adverse, în minutul 28.

Turcia a reacționat imediat, dar Diogo Costa a a respins șutul de Kerem Akturkoglu (31). Lusitanii au mai avut o situație bună până la pauză, dar Cristiano Ronaldo (37) a șutat peste poartă din marginea careului.

În debutul reprizei secunde, Cristiano Ronaldo a dejucat pasul la ofsaid al turcilor și l-a servit perfect pe Bruno Fernandes, care a marcat simplu (56). Turcia a dominat ultimele 20 de minute ale partidei și a căutat golul de onoare, dar portughezii s-au apărat bine și au reușit să conserve rezultatul.

Bernardo Silva a fost aproape de al doilea său gol, însă Merih Demiral a blocat reluarea portughezului (90).

Ultimele meciuri vor avea loc pe 26 iunie, Cehia - Turcia (Hamburg, 22:00) și Georgia - Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00).

Turcia - Portugalia 0-3 (0-2)
Au marcat: Bernardo Silva (21), Samet Akaydin (28, autogol), Bruno Fernandes (56).
Dortmund, BVB Stadion
EURO 2024 - Grupa F

Au evoluat echipele:
Turcia: 12. Altay Bayindir - 2. Zeki Celik, 14. Abdulkerim Bardakci, 4. Samet Akaydin (3. Merih Demiral, 75), 20. Ferdi Kadioglu - 6. Orkun Kokcu (11. Yusuf Yazici, 46), 10. Hakan Calhanoglu (căpitan), 22. Kaan Ayhan (16. Ismail Yuksek, 58) - 25. Yunus Akgun (8. Arda Guler, 70), 21. Bariș Yilmaz, 7. Kerem Akturkoglu (19. Kenan Yildiz, 58).

Selecționer: Vincenzo Montella.

Rezerve neutilizate: 23. Ugurcan Cakir - 13. Ahmetcan Kaplan, 18. Mert Muldur, 5. Okay Yokușlu, 15. Salih Ozcan, 9. Cenk Tosun, 24. Semih Kilicsoy, 26. Bertug Yildirim.

Portugalia: 22. Diogo Costa - 20. Joao Cancelo (2. Nelson Semedo, 68), 3. Pepe (24. Antonio Silva, 83), 4. Ruben Dias, 19. Nuno Mendes - 6. Joao Palhinha (18. Ruben Neves, 46), 23. Vitinha (15. Joao Neves, 88), 8. Bruno Fernandes - 10. Bernardo Silva, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 17. Rafael Leao (25. Pedro Neto, 46).

Selecționer: Roberto Martinez.

Rezerve neutilizate: 1. Rui Patricio, 12. Jose Sa - 5. Diogo Dalot, 14. Goncalo Inacio, 13. Danilo Pereira, 16. Matheus Nunes, 26. Francisco Conceicao, 9. Goncalo Ramos, 11. Joao Felix, 21. Diogo Jota.

Arbitru: Felix Zwayer; arbitri asistenți: Stefan Lupp, Marco Achmuller (toți din Germania); al patrulea oficial: Jesus Gil Manzano (Spania)

Arbitru video: Bastian Dankert (Germania); arbitri asistenți video: Christian Dingert (Germania), Rob Dieperink (Olanda)
Cartonașe galbene: Bardakci (25), Rafael Leao (39), Samet Akaydin (42), Zeki Celik (43), Joao Palhinha (45), scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei
Categorie: UEFA Euro 2024

Dorinel Munteanu, cel mai selecţionat tricolor, împlineşte 56 de ani. Cele mai mari performanţe ale carierei

FC Botoşani, victorioasă în primul amical al verii. Bogdan Andone a anunţat un nou transfer

Eduard Pap, săgeţi către strategia de transferuri a celor de la Oţelul Galaţi? "Eram doi români în teren, restul străini. Mi se pare exagerat"

"Oracolul de la Bălceşti" prezice rezultatul meciurilor Slovacia - România şi Ucraina - Belgia