UEFA Euro 2024 Spania - Anglia, finala EURO 2024. Englezii elimină Olanda în semifinale
Anglia s-a calificat în finala EURO 2024, unde va întâlni Spania. Englezii au eliminat Olanda în semifinale.

Xavi Simmons a deschis scorul pentru Olanda rapid, încă din minutul.

În minutul 18, Harry Kane a egalat pentru Anglia, din penalty, după intervenţia VAR. Atacantul englez a ajuns la 3 goluri marcate la acest turneu final.

În prima repriză, ambele echipe au avut câte o bară, dar Anglia a fost cea care a forţat mai mult, graţie unei evoluţii excelente a mijlocaşului Kobbie Mainoo.

În minutul 90, rezerva Ollie Watkins a adus victoria Angliei, cu un şut perfect din unghi, fără speranţe pentru portarul Olandei.

În finală, Anglia va întâlni Spania, care a eliminat Franţa cu scorul de 2-1.

Felix Zwayer, la un pas de o nouă gafă pro Olanda la EURO2024. Anglia, salvată de intervenţia VAR

După ce în meciul Olandei cu România, din optimile de finală ale EURO 2024, Felix Zwayer nu a avut nicio reacţie când Denzel Dumfries i-a spart capul lui Ianis Hagi şi l-a placat pe Vasile Mogoş ca la rugby, în meciul din semifinale a fost la un pas să nu acorde lovitură de la 11 metri pentru Anglia, după un fault al aceluiaşi Dumfries asupra lui Harry Kane.

La scorul de 1-0 pentru olandezi, Harry Kane a primit o minge în careu şi a şutat spre poartă, dar Denzel Dumfries a avut o intrare imprudentă cu talpa pe piciorul lui Kane. Deşi reluările arătau faultul clar, Felix Zwayer a părut iniţial că îi calmează pe olandezi şi că le transmite că a văzut faza şi nu pare ceva în neregulă.

Norocul Angliei a constat în intervenţia VAR. Arbitrii din camera video l-au chemat la monitor pe Zwayer pentru a-i arăta intervenţia lui Dumfries, astfel că arbitrul german a acordat lovitură de la 11 metri şi cartonaş galben pentru Denzel Dumfries. Harry Kane a reuşit să înscrie din penalty.

Autorul articolului: Florin Răvdan
Categorie: UEFA Euro 2024

logo icon Articole similare

Superliga Romaniei Mircea Rednic, mulțumit de remiza UTA Arad - FC Hermannstadt

Echipa condusă de Mircea Rednic a terminat la egalitate...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Facebook FC Corvinul 1921 Hunedoara

Stadionul „Michael Klein” își schimbă denumirea! Ce nume va purta terenul echipei Corvinul Hunedoara

Dorinel Munteanu a spus de ce Oţelul nu a mai făcut niciun transfer. Mesaj pentru jucători înainte de meciul cu Gloria Buzău

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"