UEFA Euro 2024 Ungaria - Elveția, rezultat final. Pas greșit pentru maghiari în meciul de debut la EURO 2024
Data actualizării:
Elveția s-a impus în fața Ungariei, în cea de-a doua zi a Campionatului European de Fotbal 2024.

Sâmbătă, în cea de-a doua zi a Campionatului European de Fotbal 2024, selecționata Elveției s-a impus în fața Ungariei cu scorul de 3 - 1.

Primul gol a fost marcat în minutul 12 de Kwadwo Duah, după o pasă a lui Aebischer. Elveția și-a mărit avantajul în minutul 45, când a marcat prin Michel Aebischer.

Ungaria a redus din diferență în repriza a doua, în minutul 66, când Szoboszlai a marcat în poarta lui Sommer și scorul a fost 2 - 1.

Elveția a mai marcat o dată în finalul partidei, în al treilea minut de prelungire, prin Breel Embolo.

Țara Cantoanelor se plasează după această partidă pe al doilea loc din grupa A, prima poziție fiind ocupată de Germania, care a învins vineri selecționata Scoției cu 5 - 1.

Următoarele meciuri din Grupa A se vor juca pe 19 iunie, Germania - Ungaria şi Scoţia - Elveţia.

Au evoluat echipele:

Ungaria: 1. Peter Gulacsi - 2. Adam Lang (14. Bendeguz Bolla, 46), 6. Willi Orban, 4. Attila Szalai (24. Marton Dardai, 79) - 5. Attila Fiola, 8. Adam Nagy (15. Laszlo Kleinheisler, 67), 13. Andras Schaefer, 11. Milos Kerkez (9. Martin Adam, 79) - 20. Roland Sallai, 10. Dominik Szoboszlai (căpitan) - 19. Barnabas Varga. Selecţioner: Marco Rossi.

Rezerve neutilizate: 12. Denes Dibusz, 22. Peter Szappanos - 3. Botond Balogh, 7. Loic Nego, 18. Zsolt Nagy, 21. Endre Botka, 16. Daniel Gazdag, 17. Callum Styles, 26. Mihaly Kata, 23. Kevin Csoboth, 25. Krisztofer Horvath.

Elveţia: 1. Yann Sommer - 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 3. Silvan Widmer (2. Leonidas Stergiou, 68), 10. Granit Xhaka (căpitan), 8. Remo Freuler (16. Vincent Sierro, 86), 19. Dan Ndoye (26. Fabian Rieder, 86) - 20. Michel Aebischer, 17. Ruben Vargas (7. Breel Embolo, 74) - 18. Kwadwo Duah (25. Zeki Amdouni, 68). Selecţioner: Murat Yakin.

Rezerve neutilizate: 12. Yvon Mvogo, 21. Gregor Kobel - 4. Nico Elvedi, 15. Cedric Zesiger, 11. Renato Steffen, 14. Steven Zuber, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Ardon Jashari, 9. Noah Okafor.

Arbitru: Slavko Vincic; arbitri asistenţi: Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic; al patrulea oficial: Rade Obrenovic (toţi din Slovenia)

Arbitru video: Nejc Kajtazovic (Slovenia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski, Tomasz Kwiatkowski (ambii din Polonia)

Cartonaşe galbene: Widmer (5), Freuler (59), Attila Szalai (69), Fiola (88), Yakin (88).

dcsport Team
Categorie: UEFA Euro 2024

Superliga Romaniei Petrolul, meci de gală cu Vitesse Arnhem la centenar

Clubul de fotbal Petrolul Ploieşti pregăteşte un...

Superliga Romaniei Rapid confirmă. Clinton N'Jie NU a primit cartea verde

După apariţia informaţiilor conform cărora Clinton...

Becali s-a decis. Patru fotbalişti ai campioanei, scoşi din echipă după remiza cu FCSB

Licitaţie internaţională pentru Dennis Man, anunţată de Corriere dello Sport. "Preţul începe de la 30 de milioane"